اولین تصاویر تلسکوپ جیمز وب

طلوع عصر جدیدی در نجوم فرا رسیده، جهان اولین نگاه خود را به قابلیت های کامل تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، با مشارکت ESA (آژانس فضایی اروپا) و CSA (آژانس فضایی کانادا) می بیند.

مجموعه کامل اولین تصاویر تمام رنگی تلسکوپ و داده‌های طیف‌سنجی، که مجموعه‌ای از ویژگی‌های کیهانی را آشکار می‌سازد که سه‌شنبه منتشر شد، در دسترس است:

NASA James Webb photo collection

بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: «امروز، ما نمایی جدید و پیشگامانه از کیهان را از تلسکوپ فضایی جیمز وب به بشریت ارائه می‌دهیم – منظره‌ای که جهان قبلاً هرگز ندیده است.» این تصاویر، از جمله عمیق‌ترین نمای فروسرخ از جهان ما که تاکنون گرفته شده است، به ما نشان می‌دهد که چگونه وب به یافتن پاسخ سوالاتی که هنوز نمی‌دانیم بپرسیم، کمک می‌کند؛ سوالاتی که به ما در درک بهتر جهان و جایگاه بشریت در آن

“موفقیت باورنکردنی تیم وب انعکاسی از بهترین کاری است که ناسا انجام می دهد. ما رویاها را می گیریم و آنها را به واقعیت تبدیل می کنیم تا به نفع بشریت باشد. من نمی توانم منتظر اکتشافاتی باشم که کشف می کنیم — تیم تازه شروع کرده است! ”

ناسا ناشناخته ها را در فضا به نفع همه کاوش می کند و اولین مشاهدات وب داستان جهان پنهان را در هر مرحله از تاریخ کیهانی بیان می کند – از سیارات همسایه خارج از منظومه شمسی ما که به عنوان سیارات فراخورشیدی شناخته می شوند، تا دورترین کهکشان های قابل مشاهده در کیهان اولیه

توماس زوربوخن، معاون مدیر اداره ماموریت علمی ناسا گفت: «این یک لحظه منحصر به فرد و تاریخی است. “دهه‌ها تلاش و پشتکار طول کشید تا ما را به اینجا رساند، و من بسیار به تیم وب افتخار می‌کنم. این اولین تصاویر به ما نشان می‌دهند که وقتی پشت یک هدف مشترک گرد هم می‌آییم، برای حل اسرار کیهانی که ما را به هم متصل می‌کند، چقدر می‌توانیم به انجام برسیم. این یک نگاه اجمالی خیره کننده از بینش هایی است که هنوز در راه است.”

گرگ رابینسون، مدیر برنامه وب در مقر ناسا گفت: “ما از اینکه این روز خارق العاده را با جهان جشن می گیریم خوشحالیم.” “تنوع زیبا و جزئیات باورنکردنی تصاویر و داده های تلسکوپ وب تاثیر عمیقی بر درک ما از کیهان خواهد داشت و ما را به رویاهای بزرگ ترغیب می کند.”

اولین مشاهدات وب توسط گروهی از نمایندگان ناسا، ESA، CSA و موسسه علمی تلسکوپ فضایی انتخاب شد. آنها توانایی های هر چهار ابزار علمی پیشرفته وب را نشان می دهند:

SMACS 0723: وب عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور تا کنون را ارائه کرده است – و تنها در 12.5 ساعت. برای شخصی که روی زمین ایستاده و به بالا نگاه می کند، میدان دید این تصویر جدید، ترکیب رنگی از نوردهی های چندگانه که هر کدام حدود دو ساعت طول می کشد، تقریباً به اندازه یک دانه شن است که در طول بازو نگه داشته می شود. این میدان عمیق از یک خوشه کهکشانی عدسی استفاده می کند تا برخی از دورترین کهکشان های کشف شده را پیدا کند. این تصویر فقط سطح توانایی های وب را در مطالعه میدان های عمیق و ردیابی کهکشان ها به ابتدای زمان کیهانی خراش می دهد.
WASP-96b (طیف): مشاهدات دقیق وب از این سیاره داغ و پف کرده در خارج از منظومه شمسی، نشانه واضحی از آب را به همراه شواهدی از مه و ابرهایی که مطالعات قبلی روی این سیاره شناسایی نکرده بودند، نشان می دهد. با اولین کشف آب در اتمسفر یک سیاره فراخورشیدی توسط وب، اکنون قصد دارد صدها منظومه دیگر را مطالعه کند تا بفهمد دیگر جوهای سیاره ای از چه چیزی ساخته شده اند.
سحابی حلقه‌ای جنوبی: این سحابی سیاره‌ای، ابری از گاز در حال انبساط که ستاره‌ای در حال مرگ را احاطه کرده است، تقریباً 2000 سال نوری از ما فاصله دارد. در اینجا، چشمان مادون قرمز قدرتمند وب، دومین ستاره در حال مرگ را برای اولین بار در معرض دید کامل قرار می دهد. وب از زمان تولد تا مرگ به عنوان یک سحابی سیاره ای، می تواند پوسته های بیرون رانده غبار و گاز ستارگان پیری را که ممکن است روزی به ستاره یا سیاره جدیدی تبدیل شوند، کاوش کند.
پنج‌گانه استفان: نمای وب از این گروه فشرده از کهکشان‌ها، واقع در صورت فلکی پگاسوس، از میان پوشش غباری که مرکز یک کهکشان را احاطه کرده است، نفوذ کرده است تا سرعت و ترکیب گاز را در نزدیکی سیاه‌چاله‌ی پرجرم آن آشکار کند. اکنون، دانشمندان می‌توانند با جزئیات بی‌سابقه‌ای، نگاهی نادر به نحوه تشکیل کهکشان‌های متقابل در یکدیگر و چگونگی ایجاد اختلال در گاز این کهکشان‌ها داشته باشند.
سحابی کارینا: نگاه وب به “صخره های کیهانی” در سحابی کارینا، اولین مراحل و مراحل سریع شکل گیری ستاره را که قبلا پنهان شده بودند، آشکار می کند. وب با نگاهی به این منطقه ستاره ساز در صورت فلکی جنوبی کارینا، و همچنین سایر موارد مشابه آن، می تواند ستاره های تازه شکل گرفته را ببیند و گاز و غباری را که آنها را ساخته اند، مطالعه کند.
“کاملا هیجان انگیز!” جان ماتر، دانشمند ارشد پروژه وب در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت، مریلند، گفت. “تجهیزات عالی کار می کنند و طبیعت پر از زیبایی شگفت انگیز است. تبریک و تشکر از تیم های جهانی ما که این امکان را فراهم کردند.”

انتشار اولین تصاویر و طیف های وب، آغاز عملیات علمی وب است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پادکست اگزون

رگه هایی از هوس بازی بی انتهای طبیعت