آیا فاجعه محصولات تراریخته واقعیت داره؟!

تراریخته یا ترانس ژنیک (Transgenesis) با نام اختصاری GMO شناخته می شود که به آن تراژنی یا تراژن زایی نیز می گویند، به فرآیند تزریق یک ژن بُرون زاد به جانداران زنده، گفته می شود. به طوری که جاندار ویژگی جدیدی پیدا کند و آن را به فرزندانش منتقل کند و ترکیب ژنتیکی آنها (دی ان ای) به طریقی تغییر یافته که در طبیعت از راه جفت گیری یا نوترکیبی طبیعی اتفاق نمی افتد.

عمل تراریخته نه تنها برای جانوران، بلکه برای گیاهان نیز انجام می شود. محصولات تراریخته در حقیقت مواد غذایی هستند که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند و ژن جدید و مطلوبی را از سایر ارگانیسم ها دریافت کرده اند. این محصولات می توانند طیف وسیعی از مواد غذایی از انواع میوه ها و سبزیحات تا گوشت ها، حبوبات، غلات، لبنیات و … را شامل شوند.

یا به زبان ساده واژه “تراریخته” ریشه در دستکاری ژنتیک محصولات مصرفی اعم از پوشاک و تغذیه دارد. در واقع محصولاتی که ساختار ژنتیکی آنها از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته و یک خصوصیت ویژه در محصول ایجاد یا یک خصوصیت از آن حذف شده باشد که این تغییر هرگز در طبیعت نتواند رخ دهد را، تراریخته گویند.

اگر در نمایش ویدیو به مشکل برخوردید، احتمالا به این دلیل می‌تونه باشه که ویدیو در پلتفرم یوتیوب آپلود شده، مطمئنم خودتون می‌دونید چطور می‌تونید این مشکل رو برطرف کنید. مگه نه؟!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پادکست اگزون

رگه هایی از هوس بازی بی انتهای طبیعت